Watchung District Award of Merit Recipients


The District Award of Merit is a Council level recognition presented to volunteers in a District.
District Award of Merit Nomination Form (PDF file).  

In the Watchung Mountain District the awards selection committee is made up of past recipients of the District Award of Merit. The District Chairman chooses the Chair of the Selection Committee annually.

The District Award of Merit is presented annually at the District Recognition event.

Pre – 1980
John Akerly John Allsopp Raymond Brandes Jerry Brunnquell
Robert Cushman Dante DeMatteo, Sr. Walter Douglas Doug DuBois
Alan Ebersole Arthur Edler Melvin Fincke George Gross
Edward Hatfield James Healy William Holt George Johnson, Jr.
A. John Kelly John Lawson Monroe McPherson Jerry O’Neill
Dorothy Payne Richard Pinnell Roger Rruess Larry Squire
Charles Stoessel Owen Waltman Lillian Wilkinson
1980
Chris Lachenauer William Hahn Richard Payne Genevieve Phelan
Nancy Walbert
1981
William Carson, Jr. Clayton Kynes Russell Hulsizer Rex Sluyter
1982
Virginia Bedesem Joseph Dittmer Richard Hearne Fred Krom
William Towns
1983
Paul Hahn Joseph Jackson George Ruskan, Sr. David Taylor
1984
Denis Cummings Thomas DeGenaro Stuart Faust Patrick McDonough
Barbara Mellen William Royer
1985
Thomas Bruening Karen Infantino Joseph Knapp, Jr. Edward Laskowski
Dick Schwarz
1986
Steve DeMeritt Donal Forbes John Glockner William McManus
Richard Miske Joseph Gyurian John Mehltretter
1987
Leslie Martin, Jr. Harold Mathews James McKean
1988
Thomas Heeney Bruce Mellen Vincent Timoni Barbara Torre
1989
David Brewster Richard McKenna James Peeney Jackie Weimer
1990
Evelyn Archibald Robert Kizer Peter Migliorini
1991
Thomas Anspach Barry Everitt Neil Schmidt Ann Walko
1992
Brian Dunleavy Robert Kerwin Larry Meier Filippo Valli
John van Horn
1993
Robert Bartholomay Luis Gomez Frank Hennion Annette Robina
1994
David DuBois Fred Ritter
1995
William Boyar Birger Brinck-Lund
1996
Allen Morgan Todd Sitomer Carl Swenson, Jr.
1997
Susan Berntson Bruce Monticello Kenneth Stiefel
1998
Susan Finn Edward Klug Alicia Monticello
1999
Mary Ann Kukis Carolyn Seracka Denise Sharkey Dennis Toft
Richard Wellbrock
2000
(no awards)
2001
Stephen Flood David Keeton Robert Pittenger Al Riker
Emil Rufolo
2002
Ivan Long Judith Page
2003
Scott Anderson Hal Daumé Keith Mellen Emil Meny
Vicky Nichols
2004
Jim Kebbekus John Korunow Dan Rauch
2005
Gerry Harris Anne Krasny Stan Krieger
2006
Dean Roth Rich Brown Rick Jurgens
2007
Tom Sherry Fritz Kielblock Steve McCabe
2008
Tim Avis Scott Berger Edward Bumiller
2009
Jeffrey Bonnell Mitch Erickson Robert Whitehead
2010
Thomas Loop David McIntyre William Schulz Carmen Toca
2011
Bill Sherman Joe Wagner
2012
Anthony Campasano Mike Fogarty Greg Ryan
2013/2014
Dave Helsabeck
Tom Ventriglia
Mark Johns Judy Joshua Mark Peterson
2015
Tim Farrell Chris Hogan Bob Holzer
2016
Joseph Allegra Heather Brewster Charlie Rose